Зображення: NY Times

Повномасштабна війна з Росією триває вже більше 2 тижнів і вже всі починають усвідомлювати, що це на довго. В плані бойових дій зберігаються шанси на перемогу у кожної сторони, а з переговорами зовсім нема перспектив через абсурдні вимоги росіян. Це і свідомі атаки на цивільне населення дозволяють робити висновки, що РФ не планує приєднання України до себе. Вони просто не зможуть профінансувати відновлення інфраструктури, яку знищили + люди будуть їх ненавидіти (навіть російськомовні). Та й взагалі для захоплення такої величезної території з 40 млн. людей треба залучити дуже багато людей, техніки і грошей, яких у них просто нема. Навіть чітких планів щодо маріонеткової влади нема. Вся ця ідея з війною виглядає дуже сирою… Фактично зараз все робиться за логікою “як піде” і вони пробують різні варіанти досягнення хоч якихось успіхів. Найбільш логічним виглядає те, що Путін просто хоче знищити Україну і її народ. Все частіше ми чуємо слово геноцид щодо опису дій російської армії, але попереду можуть бути ще більші жахіття, ніж вже є. Путін більше немає шансів налагодити нормальні відносини зі світом тому це свого роду самогубство. Деякі люди досі кажуть, що він не самогубець щоб використати ядерну зброю, але це наївна думка. Ми говоримо про психічно хворого фанатичного діда. Як Гітлер не здавався навіть коли війська союзників були вже у Берліні, так і Путін буде до останнього воювати і захоче потягнути з собою в могилу якомога більшу кількість людей. Його не хвилює майбутнє Росії чи наслідки ядерної війни і тому дуже дивно бачити як країни Заходу досі чекають на якесь дипломатичне вирішення “української кризи”(як вони це називають). Вони наче намагаються відтягнути неминуче, але третя світова вже тут і її не цікавить вірите ви в неї чи ні. Чим скоріше інші держави вступлять у війну, тим менше буде жертв. Боятися і втікати від реальності це шлях в нікуди. Та й це виглядає дивно на фоні того, що США і ЄС мають щити над своєю територією, які повинні захистити їх від ядерного удару.

Що ж я прогнозую? Я впевнений, що жоден варіант передбачень не збудеться і події розвиватимуться несподівано для всіх. Відразу треба позбутися ілюзій ніби санкції можуть зупинити Росію. Вони розуміють лише силу. Ми цілком можемо відстояти свою землю, а тому щоб виграти Росія створить якусь катастрофу. На жаль, вірогідність такого 80%. Це може бути ядерний удар, аварія на АЕС, біологічна зброя… Ми можемо витерпіти обстріли міст, але якщо всі масово захворіють і будуть помирати це може зламати Україну. Тоді вже втрутиться світ (до якого завжди туго доходить), але це може бути тільки якась миротворча місія з ухилом на медичний порятунок і ліквідацію катастрофи. В результаті таких дій вони можуть захопити багато територій, але все-одно менше половини України. Ситуація перейде у заморожений конфлікт, який згодом продовжиться вже як офіційна третя світова війна і Росія буде остаточно знищена. Проте, така перемога нічого не дає росіянам і вони все-одно будуть падати на дно та не зможуть освоїти окуповані землі.

Має бути і оптимістичний сценарій, але його ще важче прогнозувати. Очевидно, що НАТО не буде нам допомагати і вступ в ЄС загальмується. Я завжди скептично ставився до цих ілюзій про нашу інтеграцію. Нейтральний статус був для нас найкращим варіантом поки не здохне Путін і нічого не заважало підняти армію до їхніх стандартів. Після нападу на Україну весь сенс у нейтралітеті втрачено і нові “гарантії безпеки” будуть такими самими пустими словами як Будапештський меморандум. Потрібно створювати нові союзи, які будуть ефективні на практиці. Зараз Україна показала свою силу і може стати лідером нового альянсу. Наприклад, багато оптимізму викликає поки безіменний союз між нами, Великобританією та Польщею. Ці країни краще за США розуміють небезпеку від Росії. Якщо постаратися, то ми можемо вмовити когось з них, прибалтійські та інші сусідні з Росією у необхідності атаки на Росію, яка зараз є слабкою як ніколи. НАТО може обмежувати дії союзників, але ніхто не заважає державі вийти з НАТО і стати союзником України у війні з міркувань своєї безпеки чи солідарності. РФ має безліч ворогів і вкрадених у інших народів земель тож колективна атака теоретично реальна і захищатися вони не мають чим, бо майже всі війська в Україні. Зараз це малоймовірно, але у випадку якщо Росія почне явно програвати всі зрозуміють, що це їхній шанс добити її остаточно і зняти з порядку денного безліч проблем.

Чи зможемо ми перемогти своїми силами? З міжнародною допомогою як зараз так, але у нас забракне сил щоб потім відвоювати Донбас і Крим. Щоб ми гарантовано вистояли і повернули територіальну цілісність нам потрібен повноцінний аналог ленд-лізу. Саме завдяки такій системі постачання техніки, зброї і палива СРСР зміг стримувати німців і потім піти в контратаку. Зараз ми маємо щось схоже, але не повністю. Тоді не існувало ядерної зброї і тому такі дії були безпечнішими, ніж зараз, але постачання не обов’язково повинно стосуватися зброї. За наявності бажання і фантазії можна організувати все, що завгодно. Я просто не хочу озвучувати варіанти, але сподіваюся що наша влада здогадується як можна цілком легально отримати речі, які нам потрібні.

А ось це список речей, які варто було вже почати робити. Сподіваюся, що його побачать компетентні особи.

  • Переселити солдат з військових частин, бо це мішень для авіаударів ворога і ми втратимо їх не у бою, а коли спатимуть.
  • На Західній Україні ще можна вести військову підготовку людей. Якісь мінімальні знання надають в кількох місцях, але нема перешкод і для повноцінного навчання солдат. Війна затягнеться і готувати поповнення наших лав треба вже.
  • Потрібні заводи на Заході, які б виготовляли хоча б якусь зброю, могли ремонтувати літаки чи танки… Не можна розраховувати, що нам все привезуть. В ідеалі треба швидкими темпами створювати нові протиракетні комплекси і фахівці для цього є.
  • Поля, які багато років пустують треба використати по максимуму для того, щоб зменшити неминучий дефіцит зерна та овочів. Значна частина приватизована, але можна придумати якийсь механізм оренди державою.

І на останок хочеться сказати щоб люди перестали шукати відповідь на питання коли закінчиться війна. Без труднощів і жертв перемоги не може бути… Здається, що можна все швидко закінчити якщо здатися і погодитися на всі умови Росії, але хіба ми зможемо? Навіть якби влада ухвалила таке рішення, то половина населення і армії б продовжували боротьбу. В нашій ситуації лише перемога може дати заспокоєння. Потрібно виграти заради тих, кого тепер вбила російська армія і заради наших предків, які сотні років протистояли Росії.