mukachevo2Цілком можливо, що теперішні події в Мукачеві увійдуть в підручники історії як початок чогось жахливого чи навпаки хорошого. На жаль, більше шансів у першого варіанту. Багато років тотальної брехні створили викривлену реальність не лише для донбаських сепаратистів, а й для іншої частини українців. Сьогодні ми бачимо банальні кримінальні розбірки в дусі 90-х років і більшість ЗМІ більш-менш об’єктивно подає інформацію. І в основному люди все правильно розуміють, але є активна меншість(ті 2%, що голосували за ПС на виборах) та просто психічно хворі, тролі… Ці особи заполонили інформаційний простір у соцмережах, блогах, коментарях до новин… Вони починають розказувати всілякі нісенітниці про закарпатський сепаратизм і хто що робив попри те, що самі живуть далеко і уявлення не мають про особливості Закарпаття. Я ж там виріс і добре знаю про бандитські угруповання Ланьо, Балоги і про Правий сектор теж. З кримінальних 90-х ті «авторитети», які змогли найбільше награбувати і повбивати конкурентів почали свою легалізацію під виглядом бізнесменів і політиків. Саме участь у політиці дозволила їм не лише зберегти незаконно здобуті статки, а й примножити їх та гарантувати свою недоторканність. В силу певних обставин ще з кінця 90-х років область почала контролюватися В.Балогою. Підсилення конкурентів відбулося після приходу до влади Партії регіонів. Тоді область була поділена між двома мафіозними кланами. Сьогодні ж ситуація стала невизначеною і давно нагніталося силове вирішення. Здавалося б до чого тут Правий сектор? Як вже говорилося багатьма експертами – це політична франшиза(як і більшість інших партій). На Закарпатті майже нема самостійних політичних гравців – всі вони мають мізерний рейтинг і постійно пригноблюються. Задля створення видимості демократії Балога просто купив осередки більшості партій. Навіть націоналістичних. Йому підконтрольні і фінансуються чи не всі партії, що є при місцевій владі. Зокрема, угорські та русинський рух. Серед цього переліку є й нібито патріотичні ВО Батьківщина, ВО Свобода, Правий сектор… Звичайно, квитанції вам ніхто не знайде, але більшість місцевих про це знає. І ось ПС стає найманцями, що вирішують кримінальні суперечки. Це було прогнозовано щодо бійців добровольчих батальйонів – у них вибір майбутнього не великий: армія, правоохоронні органи чи охоронні фірми. Платять там мало, а психологія гопників така, що участь у кримінальних структурах є цілком прийнятною і навіть престижною справою.
Саму історію вже всі знають. Хоча багато наївних і, відверто кажучи, дурних людей не хоче сприймати реальність. Вони починають вірити у байки про якісь патріотичні цілі ПС… Просто хлопці вирішили навести лад. Дуже вже їх хвилювало питання контрабанди… Напевно, так само як і вимагання грошей у бізнесу під час революції та у АТО, крадіжка майна з Межигір’я… Ну і куди ж без заїждженого – що це все Росія робить. В нас тих, хто говорить про «руку Кремля» щодо всього треба просто відразу відправляти у психушку. Русинство слабке і нікчемне. Воно як і ПС фінансується Балогою, а тому навіть теоретично не може грати тут ролі. А найбільшим цинізмом є насміхання над історією про хлопчика, що був заручником тих виродків. Багатьом здається це фейком. Ось ми і бачимо результат інформаційної війни – люди не можуть відрізнити правду від брехні. Особливо, якщо вони вже до цього неадекватно почали сприймати патріотизм і націоналізм. На жаль, ці явища цілеспрямовано спотворюються вже багато років і сьогодні ми можемо бачити як стилізована свастика сприймається як суто український патріотичний символ. Народ деградує. Спершу важко це уявити, але деградація можлива і під виглядом фальшивого патріотизму, який насправді є сумішшю заснованих КГБ у кінці 80-х і поч.90-х націоналістичних структур, неонацизму в ідеології та кримінальних елементів.
Взагалі, з юридичної точки зору в нас абсурд повний. Наприклад, «трофейна зброя»… Ну про що ми говоримо? Я розумію, що членами націоналістичних структур часто є неотесані особи, але ж щоб спікер партії заявляв відкрито, що вони масово порушують законодавство крадучи зброю і везучи у мирні міста… Інше – блокпости. Вдумайтеся: політична партія самовільно перекриває дороги, перевіряє людей… ДАІ та інші мовчать. Де закон? Де забезпечення безпеки людей від неадекватів на блокпостах? Уявіть собі, що якась там ГО «Клуб любителів в’язати хрестиком» перекриє дорогу і перевірятиме автомобілі. WTF скажете ви, але чим це відрізняється? Чому ПС дозволяють це робити? Чому з їхніми представниками панькаються, а не знищують як і має бути з терористами, що вбили людей? Очевидно, що влада проявляє слабкість. Вона також роками мирилася з тим, що певні націоналістичні організації мають воєнізовані формування і фактично легалізувала їх під час АТО. А це все є порушенням Конституції, що забороняє приватні воєнізовані структури. Жодна держава не дозволить таке, бо це пряма загроза її знищенню. Саме держава має мати монополію на армію та правоохоронні органи. Хай навіть погані люди при владі. Зрештою, вони вийшли з народу і люди дозволяють їм там бути постійно голосуючи за явно брехливих і пов’язаних з криміналом політиків. А Закарпаття то взагалі ідеальний приклад рабства людей. Вони свідомо обирають всі ці роки бандитів. Деякі навіть пишаються, що у нас є такий бандюк, який відомий на всю країну. І треба його захищати, бо він «свій». І пофіг, що обкрадає чи може навіть отак вбити випадкових перехожих під час кримінальних розбірок. Люди надзвичайно дурні й вони розплачуються за це завжди. І зараз багато закарпатців вже хоче щоб всіх цих бандитів посадили чи вбили і їх тут не було. Та враховуючи наявність чіткої вертикалі й розпорошеної мережі своїх людей на всіх ключових посадах у обох основних сторін можна говорити про те, що без політичної волі Порошенка реально покараними будуть лише Правий сектор. Поки влада вирішує що робити, а бандити як уникнути відповідальності, у нас виникає загроза воєнного перевороту(якщо не пояснити активній меншості правду) та суттєвого погіршення ситуації в зоні АТО. Доводиться чекати і сподіватися, що ті «патріотичні» бритоголові відморозки у лісі(яких толком ніхто не шукає) не нашкодять невинним людям.