kandydatПівтора місяці тому було запущено веб-сайт “Кандидат 2012”, який вперше в Україні пропонує своїм відвідувачам висловити підтримку партіям та місцевим політикам, що братимуть участь у жовтневих виборах до Верховної Ради. За цей час проект набув шаленої популярності, про що свідчать від 2 до 10 тис. переглядів сайту щодня. Від лютого було зроблено безліч нововведень та вдосконалень, а деякі будуть проанонсовані у даній статті.
Як відомо, голосування проводиться по 225 мажоритарним округам, але на цей раз ми присвятимо увагу шести закарпатським.
Почнемо аналізувати результати із ужгородського округу №70. По ньому зараз перемагає П.Вереш зі 454 голосами,випередивши лідера минулого місяця С.Ратушняка. Очевидно, молодість кандидата є перевагою при голосуванні через  соцмережі, оскільки такі люди, зазвичай, мають багато знайомих у соцмережах (за допомогою профілів таких сайтів і проводиться голосування). Загальна статистика округу виглядає так: П.Вереш – 454, С.Ратушняк – 179, В.Смоланка – 83, В.Пацкан – 56, П.Чучка – 52, М.Жолтані – 25, В.Ковач – 14.
На мукачівському окрузі №71 вже другий місяць перемагає П.Федака, що свідчить про втрату популярності В.Балоги. Напевно, мукачівцям вже набридли десятиліття “подвигів” його “команди”. Хоча Віктор Іванович нещодавно завів акаунт у фейсбуці і може надолужувати втрачені голоси. Загальні результати: П.Федака – 51, В.Балога – 31, В.Медвечук – 15, О.Гокс – 5.
У брата Віктора Івановича справи трохи кращі на берегівському окрузі №72, де він має незначну перевагу над міським головою Берегова І.Гайдошем. Ось як розташувалися кандидати: І.Балога – 18, І.Гайдош -15, І.Бушко – 10, М.Ковач – 6.
Оскільки, по 73-ому окрузі голосування не велося у зв’язку з тільки одним заявленим кандидатом, переходимо до №74. Тут лідирує О.Куцин. Можливо, перемога і чесна, але сам результат є наслідком масових голосувань свободівців із інших регіонів по чужим округам. Решта кандидатів далеко позаду. Загальна картина виглядає так: О.Куцин – 339, О.Кеменяш – 25, С.Аржевітін – 11, С.Деркач – 8, С.Мошак – 5, Р.Келемен – 4.
На останньому окрузі №75 перемагає М.Бережанський, який посунув з лідируючої позиції Г.Москаля. Ось як голосували за кандидатів цього округу: М.Бережанський – 75, Г.Москаль – 62, І.Габор – 41, В.Петьовка, В.Варцаба – 9, М.Шелевер – 3.
Загалом, за останній місяць було помічено багато випадків накруток голосів. Деякі недобросовісні кандидати додумалися “намалювати” собі 300-1000 голосів за один-два дні від старту голосування по округу. До нас вже надходила інформація про оголошення платити за голоси в інтернеті та домовленості з хакерами про використання змінної IP адреси. Оскільки визначити чи це робить кандидат, чи його конкуренти (щоб ми дискваліфікували) неможливо, вирішено найближчим часом почати публікацію всіх, хто був помічений у накрутках. Також будуть введені правила коментування, бо прихильники певних партій чи політиків не рідко дозволяють собі переходити на особисті образи. Проект буде й надалі вдосконалюватися, щоб до жовтня показувати максимально об’єктивну підтримку учасників голосування.

Іван Лендєл,
координатор проекту “Кандидат 2012”

Незалежна громадсько-політична газета ТРИБУНА