Думаю, що не тільки для мене ці вибори видаються найбільш огидними за всю історію України. Проблем було і є так багато, що логічним завершенням цього фарсу було б визнання виборів такими, що не відбулися. Цьому сприяє мізерна явка, величезна кількість порушень до і під час виборів та технічна неспроможність місцевої влади їх провести.

Та це Україна… В нас все навпаки. Кожні вибори стають гіршими за попередні, але влада гордо звітує про їх демократичність і що порушення не могли вплинути на результат. Насправді, в нашій державі ніколи не було справжніх виборів. Я про це писав рік тому і ще більше переконуюся сьогодні. Це криза. Нам потрібно змінювати все – виборчу систему, спосіб голосування, відповідне законодавство, політичні «традиції»… В нас багато дурних людей, які продаються, а також тих, хто досі наївно вірить ніби «громадянський обов’язок» щось вирішує… Проте, все більше і більше з’являється тих, хто бойкотує вибори. Їм остогидла імітація свободи вибору і демократія, що полягає у визначенні хто з місцевих бандитів зробить менше зла. На жаль, навіть серед нових партій нема кричної маси чесних людей. Політика давно стала бізнесом, який потребує великих грошей та вміння робити шоу для маніпулювання народом. Всі чули, що партії витратили на вибори понад 2 мільярди гривень. І це не враховуючи останніх тижнів перед голосуванням. Можна сміливо говорити про 3 мільярди. За ці гроші можна було б виконати майже всі їхні обіцянки, але ж ні… Українців мають за бидло і часто так і є. Наприклад, Дарт Вейдер створювався для висміювання суті виборів, але наші люди замість того щоб задуматися навпаки почали підтримувати цю клоунаду. Більшість хоче шоу, подачок від кандидатів… Навіть якщо ви проголосуєте як хочете, то взяття хабаря вже є підтримкою цієї брудної системи і посилює негативні якості українського менталітету. Та люди не думають про країну й широкі перспективи, а лиш про власне життя, а точніше вигоду. Вони навіть не здатні виділити пару годин на ознайомлення з списком претендентів для пошуку достойних. Не показали по ТБ чи на рекламі – кандидат не існує. Багато людей, особливо старшого віку, взагалі вирішує випадково. Це як рулетка. Щось десь побачили, почули… Жодних спроб проаналізувати.

Та справа не лише в простих громадянах. Влада створила абсурдний закон, який ніхто не розуміє, а деякі частини просто ігноруються. Це я про гендерні квоти. Фактично, більшість партій мали бути зняті з виборів через це, але то б викликало скандал. У нас же ж вибори робляться для картинки і головне їх провести, а чесно чи ні то вже таке. Тому кожні вибори в нас «чесні і демократичні» хоч і мали б бути скасовані. А на цих було чи не найбільше різноманітних порушень. Навіть у 2004 не було такого. І головний винуватець якраз влада. Вони не змогли організувати нормальні вибори. Як можна говорити про децентралізацію коли на місцях навіть бюлетені нормально надрукувати не можуть?! А ще ЦВК боролося з місцевими виборчими комісіями за екс-регіоналів. Ті, хто мав би сидіти в тюрмах пішли на вибори і мають шанси на реванш. І це все допустила ЦВК, яка вже 2 роки як не є чинною через застарілий склад. Всі їхні рішення нелегітимні. Але народ це проковтнув. Як і неіснуючу партію БПП, яка перемогла на виборах 2014 року. У нас можливі будь-які порушення закону якщо «так треба» владі. Так-звані правоохоронні органи постійно заявляють, що вони знають про порушення і спостерігають за ситуацією. Фіксуються дуже мало і то розслідування відбувається лише в одиничних випадках, де люди не дають спустити все на гальмах. Та навіть сама система голосування з горою паперів є ідеальною для фальсифікацій. Електронна теж ризикована, а тому особисто я висловлююся за відкрите електронне голосування. Та це одна з тих речей, які політики обіцяють, обговорюють і нічого не роблять для реалізації. Висновок – наші вибори це просто масштабне, дороге і цинічне шоу для людей і світу.