Вчора український сегмент інтернету гудів про бойкот CD Projekt Red – польського розробника відеоігор. Нашим не сподобалося, що у «Відьмака» нема української локалізації, але компанія інвестувала багато грошей та часу щоб покращити російський переклад та озвучку. Виявилося, що керує процесом теж росіянин і тому гра має мови навіть маленьких народів Європи, а от української  нема. В принципі, я в такі ігри не граю і якби й хотів, то потужності обладнання бракує. Та сама ситуація обурлива. Але це не є щось поодиноке, бо багато компаній, які створюють ігри мають працівників-росіян і вони впливають на ставлення до українців.

З свого досвіду можу сказати про німецьку компанію InnoGames. Ще до війни і в перші місяці я грав у їхню Rise of Cultures. Це симулятор розбудови міста та цивілізації у різні історичні періоди. Ну і в мене був досить успішний альянс Ukrainians. Коли я робив оголошення у групі гри на Facebook про пошук гравців, то його видалили через те, що я вказав, що спілкування всередині альянсу відбувається тільки українською. Нібито це дискримінація людей, які спілкуються іншими мовами. При цьому існував вибір кількох мов, серед яких російська. Української нема і тому треба вибирати пункт «всі мови». Ми кілька днів сперечалися з їхніми працівниками чому такі обмеження тільки для українців і який сенс іспаномовній чи французькомовній людині вступати до групи з назвою «Українці». Тобто логіка відсутня зовсім і така заборона чомусь не діяла для інших альянсів, які об’єднувалися за мовним чи регіональним принципом. Один ліванець з їхніх розробників взагалі писав дикі речі з класичної російської пропаганди про війну. Я поцікавився хто там працює, але офіційно на сайті було вказано тільки 2 чи 3 росіян. Та в групі й техпідтримці їх явно було більше. Мені це набридло і я видалив до біса альянс і гру. А вони далі успішно працюють ненавидячи все українське.

Інша гра це Army Men Strike від Volcano Force. Її я знаю вже кілька років, але мало грав через велику кількість насильства та викачування грошей. Після початку війни росіяни (а їх там багато) почали публікувати на форумі безліч огидних матеріалів з пропагандою, брехнею про історію України про «подаровані» території та інше, образами Зеленського, піаром Сталіна та СРСР. У відповідь на скарги, техпідтримка переважно нічого не робить. На карту з подарованими територіями вони сказали, що не бачать проблем, бо це історичні події. Виявляється, вони експерти по історії України або Східної Європи. В інтернеті сказано, що розробники знаходяться у Китаї (Beijing Yuanli Lengjing Technology Co.,Ltd.) і це може пояснити підтримку Росії. Деякі люди пишуть, що спочатку гра була розроблена американцями, а потім її купили китайці й почали агресивну монетизацію та стимулювання насильства. Нічого дивного, що вони дозволяють росіянам займатися брехливою пропагандою та вихвалянням комуністичних злочинців. Так, гравці із «західних» держав засуджують це, але решта підтримує такий світогляд.  Коли війна та агресія суть гри, то марно чекати спроб врегулювання від компанії, якій це вигідно. І здається ніби це дрібниці, але ігри мають величезну аудиторію і нею маніпулюють росіяни.