urnaВчора я вдруге не пішов на вибори. Раніше я одним з перших був на дільниці, але постійні крадіжки мого голосу членами ТВК зробили своє… Найгидкіше, що у мене, як і у більшості дільниць країни цим займаються викладачі шкіл, дитсадків та ВНЗ. Ті, хто вимагає поваги до своєї роботи, клянчить пільги від держави і виховує дітей та молодь є злочинцями. Не варто потім дивуватися байдужій молоді або тим з них, хто продовжує жити за принципами пострадянського менталітету нібито вимушеного злочинця.
Я навмисне пишу цей матеріал вже після голосування, щоб уникнути звинувачень у відмовлянні людей голосувати. Проте, судячи з активності на виборах, у мене багато однодумців… У деяких місцевостях відвідування дільниць ще має сенс. Заздрю(у доброму сенсі) людям, на чиїй дільниці найбільшою загрозою є підкуп, каруселі або інша банальна фальсифікація. У них є великі шанси отримати більш-менш правдиві результати. Зовсім безнадійною є ситуація там, де все контролюється мафією. І мені не пощастило у цьому… У нас ОДА, РДА, місцеві ради, мери і сільські голови, міліція, прокуратура, суди, осередки провладних й опозиційних партій і навіть організацій (наприклад, ОПОРА), а головне – всі члени комісій та спостерігачі – один ланцюжок бандитського угрупування. Сицілійська Коза Ностра нервово курить у куті порівняно з нашими бандюками. Завербувати таку кількість людей це щось. Звичайно, подякувати треба СРСР, який виховував зазомбованих тупих овець, які робитимуть абсолютно все, що їм скажуть. Бандити просто скористалися цією особливістю й отримали фантастичну кількість лояльних людей. Це тупе здичавіле стадо готове роздерти на шматки тих, хто посягає на святість їхнього господаря. Тому опозиція до цих злочинців якщо і є, то слабка і малочисельна.
Методи фальсифікацій при тотальному контролі досить прості – псування бюлетенів членами комісії, переставляння малопопулярних чи зіпсованих у потрібну колонку, голосування замість байдужих перед закриттям дільниці… Єдиний ефективний спосіб не дати їм отримати своє – знищення бюлетеня. Просто прийти і розірвати його. Зіпсованим написами скористаються, а цей вже втрачено остаточно. І хоч мені дуже хотілося б таке зробити і начхати на думку інших, але задля збереження сімейної репутації я поки утримуюся. Але іншим рекомендую не вагатися на наступних виборах.
Для багатьох людей вибори є важливим днем, урочистістю і ледь не святом. Вони щиро вірять, що роблять щось важливе й впливають на майбутнє держави. Але реальність кардинально інша. Зграя бандитів по всій Україні постійно крала голоси багатьох з нас. Можна з 100% впевненістю сказати, що за 23 роки існування України ми не мали жодних виборів, у справжності результатів яких нема сумнівів. Тільки уявіть собі масштабність цього обману. Якби все було чесно, то ми б мали зовсім інших депутатів у місцевих радах і парламенті, інших президентів… Безліч партій і кандидатів не пройшли тільки тому, що злочинці вкрали їхні голоси. Скільки людей, що могли стати прекрасними депутатами закинули політику через це? Скільки маленьких партій могли б зараз змінювати країну, а не розвалюватися через поразки? Ми могли б мати кардинально іншу країну. Звичайно, нам не відомо чи була б вона кращою, але сумнівно, що гіршою. Без злочинців, олігархів та клоунів помилок було б значно менше. Та найбільшою проблемою є масова участь до фальсифікаціях – у багатьох людей це робили сусіди, друзі, родичі… Як з ними бути? Чи всіх варто покарати? І якщо так, то хто ж підтримає цю ідею, якщо більшість має брудні руки? Дуже складні питання… Та це вже інша тема.
Що ж робити? Вже кілька років, як я схиляюся до думки, що нам потрібно зробити публічне голосування. Все-одно ніхто не приховує своїх вподобань і будь-які утиски через це рідкість, яку можна вирішити за допомогою правоохоронних органів. Саме таємність голосування і анонімність бюлетенів не дозволяє громадянам доводити, що їх голос вкрадено. Максимум, що можна зробити – заявити про фальсифікації. Але заяв має бути багато і підкріплених доказами. Тільки тоді є шанси, що відбудеться перерахунок бюлетенів. Та це не допоможе щодо тих, які навмисно пошкодили члени комісії для визнання недійсними. Графологічні експертизи навіть однієї дільниці будуть тривалим і дорогим процесом. Тому єдиним ефективним варіантом є публічне голосування. Його можна поєднати з елементами електронного. Голосування відбуватиметься через термінали аналогічні до тих, де всі з нас поповнюють рахунки і оплачують послуги. Кожен виборець матиме свою картку. У процедуру можна додати багато захисних елементів(як от відбиток пальця). Після голосування виборець отримає чек-підтвердження, а його голос відразу оприлюднюється на спеціальному веб-сайті. Протягом 3 днів після виборів буде дозволено оскаржувати голосування, якщо дані на сайті не відповідатимуть справжньому голосу. При такому механізмі комісіям залишається тільки організаційна роль. Навіть справжність картки перевірятиме сам термінал, а отже їх можливості для фальсифікацій зводяться суто до технічного втручання у його роботу. Про це можна подбати і максимально убезпечитися.
Подобається ідея? Я її буду просувати через партію Контреліта як один з програмних пунктів. Можливо, напишу відповідний законопроект. Також, її буде відстоювати громадська організація S2. Теоретично, досягнути змін у способі голосування можливо через лобіювання, але особисто я дуже сумніваюся, що навіть новий парламент (який нібито кращий) захоче обрізати собі шлях до таких вигідних інструментів. Тому створюємо партію, виграємо наступні вибори і нарешті змінимо це та багато іншого.