Поки більшість людей вибирає валентинки, у сфері доменних імен продовжуються скандали. Я вже писав минулого року про ORG (тепер його взагалі продають), але зараз йдеться про COM. Щоб увійти в курс справ краще почитати про ситуацію тут, тут і тут.

Не знаю чи це ініціатива ICANN, чи громадський тиск змусив, але вони відкрили прийом коментарів від усіх охочих, які потім узагальнять і передадуть керівництву. Я теж написав. Прочитати можна на їх сайті або нижче українською.

На час написання мого коментаря до ситуації з доменом com вже існує понад 8 з половиною тисяч звернень від інших небайдужих людей. Мені не відома їх мотивація та компетентність, але я вважаю, що ці речі важливі для сприйняття написаного тексту. Якщо говорити про мене, то я юрист за освітою та власник понад 40 доменних імен (їх кількість періодично змінюється) в різних зонах. Це не дає право називатися експертом, але я розумію про що йдеться і ці зміни вплинуть на мої проекти і витрати.

Для початку, я б хотів повідомити про своє розчарування діями ICANN в останні роки. На жаль, ваша організація вже не вперше робить дії, які спрямовані на власну вигоду, а не добробут Інтернету (наприклад, ситуація з скасуванням цінового порогу для доменів org, а тепер і його продажем). В таких глобальних питаннях не можна керуватися подібною мотивацією. Зрештою, продовження такої політики та дій, які мають ознаки корупційних, неминуче призведуть до втрати терпіння й масового протесту. Хаос та кримінальні справи не принесуть нічого хорошого для суспільства. Закликаю вас до прозорості та законності у своїх діях, а головне – мати розуміння про наслідки для цілого світу. Домен com є найбільш популярним і ним користуються не тільки у США. В ПОЛІТИЦІ ЦІНОУТВОРЕННЯ ПОТРІБНО ВРАХОВУВАТИ ЕКОНОМІЧНЕ СТАНОВИЩЕ ЖИТЕЛІВ РІЗНИХ КРАЇН. Доступність повинна бути головним пріоритетом, а не зловживання монополією. Зрештою, якщо люди не зможуть собі дозволити купувати домени, то Verisign втратить велику кількість клієнтів і прибуток.

СТОСОВНО ДОСТУПНОСТІ ПРИДБАННЯ ТА ПРОДОВЖЕННЯ ДОМЕНІВ, ТО Я ВВАЖАЮ ЦЕ ЧАСТИНОЮ ПРАВА НА ДОСТУП ДО ІНТЕРНЕТУ. Робота над ним триває вже багато років і є деякі зрушення, але враховуючи сучасні реалії міжнародні організації повинні остаточно закріпити його. Такий документ може регулювати широкий спектр питань щодо діяльності фізичних та юридичних осіб в Інтернеті. Зокрема, право на доступність доменних імен (особливо для персонального використання та НГО); правила чесної гри на доменному ринку; зростання цін відповідно до об’єктивних потреб. Ініціювати такі речі може не тільки ICANN, але це було б логічніше робити з вашого боку. Мережа не може бути повністю комерційним проектом, бо Інтернет давно став надбанням всього людства. Тому обурення і протести є природною реакцією. Згадайте про своє високе призначення й припиніть ігнорувати думку людей, НГО та учасників ринку.